Tao-jin vs. Čchi-kung

05.03.2022

Kdy praktikovat Tao-jin a kdy Čchi-kung?

  • Stagnace v těle je jako rez, blokující trubky v topení. Rez, která se tam vytvořila, zabraňuje efektivnímu průtoku vody, což potom vede k problémům; to je jako zablokovaná čchi v našem systému drah.
  • Použijeme-li čchi-kung k rozpuštění této rzi, pak voda bude moci znovu proudit, do určité míry se navrátí zdraví, ale v podstatě je rez stále v systému.
  • Pokud jsme ale schopni rez pročistit z trubek topení, pak bude voda opět proudit a bude jen malá šance, že se rez znovu nahromadí.
  • Tao-jin je metoda pročištění, jež se zaměřuje na odstranění rzi z našeho systému.
  • Je proto tao-jin nadřazený? Nikoliv, znamená to jen, že je vhodnější pro tento konkrétní účel. Čchi-kung je vhodnější k tomu, aby vše plynule proudilo potom, co se odehrálo pročištění.

Tao-jin vs. Čchi-kung

Někdy je vhodnější použít jangové tao-jin cviky, zatímco jindy je moudřejší se soustředit na jinové čchi-kungové cviky. 

Tao-jin
Tao-jin

Prastaré čínské umění rozvoje vnitřní energie - historický předchůdce např. praktikování čchi-kung, šiacu nebo su-žok, jež se z něj následně vyvinuly.

Cvičení proměny svalů a šlach. Zaměřuje se na infuzi měkkých tkání, včetně vazů, šlach, fascií a i kostní dřeně se specifickým druhem Čchi.

Dochází k opakovanému napínání a uvolňování určitého svalu nebo části těla při maximální koncentraci. Vždy je koordinováno s dýcháním. Napětí svalů při koncentraci musí být pouze mírné, aby nedocházelo ke stažení meridiánů.  

Cvičení stimuluje meridiány a zrychluje koloběh vnitřní energie Čchi v těle. Je to takové fasciální technika.- účinný souhrn cviků a vědomého dýchání, které protahují a oživují FASCIE. Cvičí se velmi jemně (pomalu s krátkou výdrží v daných pozicích), ne švihem, ale tahem, kdy se jednotlivé pozice prodýchávají.

Čchi-kung
Čchi-kung

Je posloupnost pomalých pohybů, které jsou navrženy tak, aby rozpohybovaly každý kloub, sval a energetický kanál v těle. Přispívá na zesílení vnitřních orgánů, energetických systémů, uvolnění zad a páteře. Je zaměřeno na posílení vnitřního oběhu energie.

Primárně zaměřeno na základní uvolnění energie v drahách. Harmonizuje energii nazývanou Čchi, která proudí v našem těle. Cvičením také uvolňujeme energetické dráhy - meridiány a životodárná energie - Čchi poté volně proudí, jak by měla. To nám přináší zdraví a psychickou vyrovnanost.

Čchi-kung v sobě spojuje techniku hlubokého břišního dýchání, koncentraci naší mysli a jednoduché pohyby celého těla.