Zdravé dýchání - doplněno

27.11.2021

Dýcháte-li nosem a máte zdravou sliznici a slizniční imunitu, patogenní viry a bakterie se většinou nedostanou do organismu a nezpůsobí propuknutí vážnější nemoci.

Důležitost dýchání nosem

Fyziologické dýchání je dýchání nosem. V nose je první ochranná bariéra před viry, bakteriemi a různými nečistotami ze zevního prostředí. Pokud je volné dýchání nosem z nějakých důvodů narušeno a člověk začne dlouhodobě dýchat ústy, má toto nevhodné dýchání mnohé negativní účinky na organismus.

Řasinkový epitel nosní sliznice zachytává prach a další nečistoty ve vdechovaném vzduchu a zabraňuje jejich průniku hlouběji do dýchacích cest.

Bitvy s patogeny se odehrávají na úrovni sliznice nosu, popř. nosohltanu. Správná hygiena nosu může pomoci k lehčímu průběhu onemocnění. 

V nose je tzv. slizniční imunita

  • Sliznice nosu a nosních dutin produkuje oxid dusnatý (NO), který má ochrannou funkci před viry, bakteriemi a jinými choroboplodnými zárodky.
  • Oxid dusnatý je vazodilatator, má schopnost rozšiřovat cévy a zlepšit prokrvení a zásobení kyslíkem. Zároveň výrazně zvyšuje kapacitu a schopnost plic absorbovat kyslík.
  • Jeho množství se zvyšuje, pokud na nosní sliznici probíhá zánět - tudíž boj s choroboplodnými zárodky. Kuřáci mají nižší hladinu NO než nekuřáci.
  • Dýcháte-li nosem a máte zdravou sliznici a slizniční imunitu, patogenní viry a bakterie se většinou nedostanou do organismu a nezpůsobí propuknutí vážnější nemoci.

Taková zajímavost. Když jste ve stresu, nedýchejte zhluboka

Že hluboké dýchání uklidňuje, je mýtus z 20. století. Když vás zaplaví úzkost nebo stres, zvýší se váš tep. A pokud v tomto stavu začnete zhluboka dýchat, dostáváte do krve méně, nikoliv více kyslíku, a tím ještě prohlubujete svou úzkost a paniku. Pomalé, jemné, povrchní a hlavně kontrolované dýchání je v takové situaci mnohem efektivnější.

Odbourejte stres

Pokaždé, když se cítíte v úzkých, dejte si čas na relaxaci a zklidněte dech. Osvojte si antistresové mechanismy, běžte se projít do lesa nebo do parku. Jakmile se uklidníte, zjistíte, že můžete dýchat bez problémů, a to je právě ten klíč. Pak se vám bude i lépe spát, budete mít lepší náladu a celkově se budete těšit lepšímu zdraví.


Zdravé dýchání podle Buteykovy metody

"Lehké a klidné dýchání vede k hlubšímu a kvalitnějšímu spánku."

  • Zdravé dýchání by mělo být klidné, mírné a téměř nepostřehnutelné,
  • Nezdravé dýchání, (na druhé straně,) zahrnuje dýchání ústy nebo zřetelné výrazné dýchání během odpočinku.
  • Způsob, jakým dýcháme, ovlivňuje to, kolik kyslíku je uvolňováno z plic do krve a z krve do tkání a buněk. Také ovlivňuje náš krevní oběh, protože ovlivňuje dilataci (rozšíření) nebo zúžení krevních cév, které dodávají orgánům kyslík.
  • Správné dýchání může pomáhat nejen s takovými stavy, jako je astma, senná rýma a vysoký krevní tlak, ale může také zvýšit naši celkovou pohodu. 

Buteykova metoda

Vynašel ji ruský lékař Dr. Konstantin Butejko a v současnosti je jedním z najlepších učitelů této dýchací metody Patrick McKeown, pocházející z Írska. 

Zdravé dýchání podle Buteykovy metody Může nadměrné dýchání poškozovat zdraví?

Dýchání. Všichni to děláme. Každou vteřinu z každé hodiny, každý den. Rozdíl mezi správným a nesprávným dýcháním ale může znamenat rozdíl mezi dobrým a chabým zdravím.

  • "Tak, jako je možné vypěstovat si návyk přejídání, můžeme si také vypěstovat návyk nadměrného dýchaní," říká Patrick McKeown, autor knihy The Oxygen Advantage.
  • Podle McKeowna se dostal podvědomý návyk k nadměrnému dýchání v průmyslových zemích do epidemických rozměrů, který vede ke ztrátě zdraví, špatné kondici a snížení výkonnosti. Věří, že přispívá k problémům, jako je úzkost, únava, nespavost, srdeční problémy a obezita.
  • "Příčiny nadměrného dýchání, nebo dýchání většího množství vzduchu, než jsou tělesné potřeby, se mezi jednotlivci liší. Obvykle ale souvisí s životním stylem a prostředím.," říká McKeown.
  • Patří sem přejídání, stres, dlouhé mluvení, sedavý životní styl a trávení času (přílišná doba strávená) ve špatně větraných místnostech.


  • "Zdravé dýchání by mělo být klidné, mírné a téměř nepostřehnutelné," říká. "Nezdravé dýchání, (na druhé straně,) zahrnuje dýchání ústy nebo zřetelné výrazné dýchání během odpočinku.
  • "Způsob, jakým dýcháme, ovlivňuje to, kolik kyslíku je uvolňováno z plic do krve a z krve do tkání a buněk. Také ovlivňuje náš krevní oběh, protože ovlivňuje dilataci (rozšíření) nebo zúžení krevních cév, které dodávají orgánům kyslík."
  • Správné dýchání může pomáhat nejen s takovými stavy, jako je astma, senná rýma a vysoký krevní tlak, ale může také zvýšit naši celkovou pohodu, říká McKeown. "Každodenní výhody zahrnují lepší kontrolu stresu a zvýšení vitality a soustředění. Změnou dýchání je také možné zlepšit u sportovců aerobní a anaerobní výkon.
  • K důležitým návykům učení správného dýchání patří dýchání více do břicha, než do hrudi a spíše nosem, než ústy. Pokud si uvědomíte, že váš dech zrychluje, vědomě jej zpomalujte. Pokud je vaše dýchání viditelné, uklidněte jej. Když se vaše dýchání stane nepravidelné, zaměřte se místo toho na pomalé, klidné a tiché dýchání. Pokud často vzdycháte, snažte se potlačit povzdechy.
  • Podle McKeowna je zlepšení vašeho dýchání klíčem k boji proti stresu, jednoho z nejčastějších problémů dnešní společnosti.
  • "Navyklé dýchání ústy obvykle zvyšuje stres, protože aktivuje dýchání horní částí hrudníku, což je charakteristické pro (to, jak dýcháme) dýchání během stresu a také zvyšuje množství vzduchu, které do našich plic přivádíme," říká. "Dýchání příliš velkého objemu vzduchu narušuje krevní plyny a snižuje množství kyslíku přiváděného do mozku, což je zvláště důležité pro osoby náchylné k úzkosti a záchvatům paniky."
  • McKeown tvrdí, že obvyklá rada, abychom se zhluboka nadechli a tím se dokázali uklidnit, jednoduše nedává smysl. Místo toho doporučuje úplný opak. Pomalé, tiché a klidné dýchání způsobí, že se krevní plyny a vnitřní systémy vrátí do normálu.
  • Správné dýchání může také zlepšit náš spánek, což nám pomáhá probudit se plní energie a odpočatí "Lehké a klidné dýchání během dne snižuje chrápání i obstrukční spánkovou apnoi a také aktivuje relaxační režim těla, což vede k lepšímu spánku," říká McKeown.
  • Také vaše sportovní aktivity budou kvalitnější, pokud zařadíte správné dýchací techniky do běžného každodenního života. "To jak dýcháme během odpočinku, určuje, jak dýcháme během fyzického cvičení," říká McKeown.
  • Dýchání většího objemu vzduchu, než tělo potřebuje, snižuje množství kyslíku dodávaného do buněk. Kyselina mléčná se zvyšuje, nastává únava a sportovec nezvládá udržet intenzitu cvičení. "

Takže, nepřišel náhodou správný čas, aby jsi se zastavil a nadechl? Tedy, nadechl, ale správně. 


21 poznámek Učitele dechu

21 poznámek Učitele dechu www.uciteldechu.cz

Par vybraných:

1. Dýchej vědomě. Aspoň jednou za den si uvědom nádech a výdech. 

3. Dýchej nosem. Ideálně celý den a celou noc, v práci, doma i při pohybu. 

5. Dýchej do břicha. Aktivuješ nerv bloudivý a Parasympatikus. Relaxuje a zbavuje stresu. 

7. Dýchej pravou dírkou. Po třech minutách aktivuješ Sympatikus - energii a kreativitu.  

8. Dýchej levou dírkou. Po třech minutách aktivuješ Parasympatikus - klid a mír, trávení.

11. Oxid dusnatý NO. Důležitý pro tělesné funkce, aktivuje se dýcháním nosem. 

12. Hluboké nádechy. Nabudí Tě. Aktivuje se Sympatický nervový systém. 

13. Hluboké výdechy. Uklidní Tě. Aktivuje se Parasympatický nervový systém. 

18. Protahuj páteř. Při dýchání i zádržích. Jsi tak starý, jak ohebná je Tvá páteř.